LTPA Komentarų: 0

Lietuvos tiesioginės prekybos asociacijos (LTPA) narių mažmeniniai pardavimai praėjusiais metais išaugo rekordiniais 11,2 proc. iki 42,3 mln. eurų be PVM. Tuo tarpu asmenų, bendradarbiaujančių su tiesioginės prekybos įmonėmis, skaičius padidėjo daugiau nei 2 proc. ir siekė beveik 46 tūkst. Lietuvos gyventojų.

„Praėjusiais metais tiesioginės prekybos įmonės bei jų pardavėjai sėkmingai prisitaikė prie naujos realybės, o karantino suvaržymai paskatino perkelti pardavimus į virtualią erdvę. Tai leido prisitaikyti prie besikeičiančių vartotojų poreikių ir pirkimo įpročių, efektyviau išnaudoti turimus skaitmeninius įrankius – mobilias aplikacijas, interneto svetaines, socialinius tinklus“,– komentuoja LTPA direktorius ir generalinis sekretorius Baltijos šalims Gintautas Zaleckas.

„Praėjusiais metais tiesioginės prekybos įmonės bei jų pardavėjai sėkmingai prisitaikė prie naujos realybės, o karantino suvaržymai paskatino perkelti pardavimus į virtualią erdvę.”

Pasak G.Zalecko, karantino metu tiesioginės prekybos įmonių pardavėjai aktyviau pradėjo naudoti socialinius tinklus, rengti virtualias konsultacijas ir produktų demonstracijas. Tai suteikė papildomų galimybių ne tik konsultuoti ir aptarnauti esamus klientus, tačiau surasti ir naujų. Tuo tarpu tiek priverstinis darbas iš namų, tiek reguliarių pajamų sumažėjimas dalį žmonių paskatino atrasti tiesioginę prekybą kaip lanksčių papildomų pajamų, ar netgi kaip savo pardavimų verslo galimybę. Ši tendencija labiausiai išryškėjo antroje praėjusių metų pusėje ir itin pastebima buvo paskutinį metų ketvirtį.

Dėl koronoviruso sukeltos pandemijos praėjusiais metais žmonės labiau rūpinosi savo sveikata, tad tarp skirtingų tiesioginės prekybos įmonių parduodamų prekių kategorijų labiausiai išaugo sveikatingumo prekių paklausa ir pardavimai. Prognozuojama, kad tokia tendencija išsilaikys ir šiais metais.

Lyginant Baltijos šalis, 2020 metais tiesioginės prekybos apimtys Latvijoje augo – 12 proc., o Estijoje – 4 proc. ir siekė atitinkamai 30,1 ir 20,7 mln. eurų. Asmenų bendradarbiaujančių su tiesioginės prekybos įmonėmis skaičius Latvijoje padidėjo 2 proc., o Estijoje sumažėjo 4% ir atitinkamai sudarė 35 ir 23 tūkst. gyventojų.

Skaičiai ir faktai:

Baltijos šalių tiesioginės prekybos asociacijų narių pardavimų apimtys 2020 metais viršijo 93 mln. eurų, o tiesioginių pardavėjų-konsultantų skaičius viršijo 104 tūkst. gyventojų.

Europos tiesioginės prekybos asociacijos-Seldia (Seldia) duomenimis, 2019 m. tiesioginės prekybos apimtys (be PVM) ES šalyse sudarė daugiau nei 30,3 milijardų eurų, o tiesioginės prekybos bendrovės suteikė papildomo uždarbio galimybę daugiau kaip 6,9 mln. žmonių.

Pasaulio tiesioginės prekybos asociacijų federacijos (WFDSA) duomenimis, 2019 m. tiesioginės prekybos apimtys (be PVM) sudarė beveik 180,5 mlrd. JAV dolerių, o asmenų, bendradarbiaujančių su tiesioginės prekybos įmonėmis, skaičius viršijo 119 mln. žmonių.

85 procentams tiesiogine prekyba užsiimančių žmonių tai papildomos pajamų šaltinis ir net 88 proc. šiame versle dalyvaujančių atstovų yra moterys[1].

[1] IPSOS ir Europos tiesioginės prekybos asociacijos-Seldia 2018 metais atlikto tyrimo duomenimis.